Prema riječima Adnana Bajramovića tetar ne služi samo za zabavu publike već za širenje pozitivnih priča i poruka koje mogu navesti publiku na razmišljanje o svakodnevnim problemima sa kojima se mladi susreću.
„Kao aktivisti Asocijacije XY ovo mi je prva godina da radim sa mladima na Juventafestu. Osnos prema volonterima i mladim ljudima te šablon rada mi se izuzetno dopada. Na zanimljiv i kreativan način razgovaram s mladima koji dolaze iz različitih zemalja. Trenutno na radionici su učesnici koji dolaze iz BiH, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Rumunije, Slovenije i Rusije. Sve radionice su maksimalno prilagođene mladima i rade se na dvojezičnom principu. Radionice obuhvataju slijedeće tematske cjeline: rod i spol, etiketiranje, nasilje i prevencija, nasilje u vezama te rodnozasnovano nasilje", kazao je Bajramović.
Učesnica radionice Ema Arnautović smatra da su radionice
izuzetno korisne i zanimljive.
„ Juventafest je odlična prilika za mlade ljude koja ih uči raznim vještinama da kroz teatar ili umjetnost pošalju pozitivnu poruku drugim mladim ljudima. Radionice su također jako korisne, jer edukuju mlade te stvaraju od njih lidere koji mogu doprinijeti pozitivnim promjenama u svojoj lokalnoj zajednici", kazala je Ema Arnautović
"Juventafest za mene predstavlja festival na kojem se mladi druže i stvaraju nova prijateljstva. Reako bih da Juventafest također predstavlja i širenje kulture teatra i umjetnosti među srednjoškolcima, a upravo oni mogu da iskoriste umjetnost kao jezik u širenju znanja. Radionice su mi se svidjele iz razloga što sam shvatio da se umjetnost može iskoristiti u prevenciji nasilja ili u osporavanju raznih stereotipa i predrasuda koji vladaju među mladima. Umjetnost na i zanimljiviji način pristupa svakom problemu i kao takvog ga prezentuju publici. Na radionicama sam naučio koje vrste nasilja postoje ali i kako reagovati ukoliko se nađem u takvoj situaciji", podijelio je sa nama svoje mišljenje Eldar Delalić.